Britanica Emma Răducanu s-a calificat în semifinalele de la Korea Open după ce a învins-o pe a treia cap de serie Magda Linette cu 6-2 6-2 la Seul.

Este prima dată când tânăra de 19 ani câștigă trei meciuri la rând de când a alergat la titlul US Open în 2021. Numărul unu britanic nu a lăsat încă un set la turneul WTA.

Ea se va confrunta cu capul de serie Jelena Ostapenko, care a învins-o pe adolescenta Victoria Jimenez Kasintseva cu 6-2 și 6-1, pentru a ajunge în finală.

Răducanu a făcut un început puternic, ajungând într-un avantaj de 4-0, fără a pierde niciun punct la primul serviciu, deoarece a câștigat cu ușurință primul set.

Cu toate acestea, poloneza Linette a avut trei puncte de break la primul joc de serviciu al lui Răducanu din setul doi.

Dar fostul număr 10 mondial s-a reafirmat, câștigând cinci puncte la rând pentru a menține serviciul înainte de a o sparge pe Linette pentru un avantaj de 2-1.

Linette a fost nevoită să facă un timeout medical în afara terenului, Răducanu folosind break-ul pentru a-și exersa serviciul, iar britanică a continuat să domine pentru a stabili un avantaj de 5-1.

Răducanu a servit apoi meciul cu ușurință, reclamând victoria într-o oră și 16 minute și părăsind terenul cu un zâmbet și degetul mare pentru suporteri.