Un grup de fani și suporteri au aruncat cu torțe în spatele porții kosovarului Arijanet Muric în minutul 18, astfel că arbitrul francez Willy Delajod a decis să oprească jocul.

România a învins Kosovo cu 2-0 într-un meci din preliminariile Euro 2024, care a fost suspendat marți pentru puțin mai puțin de o oră, după ce fanii români au scandat în mod repetat scandări pro-Serbia.

De asemenea, s-ar fi auzit scandări de “Serba, Serbia”, ceea ce a dus la discuții între reprezentanții echipei.

Obiectivele Rusiei pentru Balcanii de Vest sunt de natură geopolitică și economică. Kremlinul urmărește să proiecteze statutul de mare putere la nivel global și încearcă să obstrucționeze integrarea euro-atlantică a regiunii, militând împotriva integrării NATO și UE și provocând instabilitate.

După îndepărtarea bannerului, meciul a fost lăsat să se reia la 0-0. După îndepărtarea bannerului, meciul a fost lăsat să se reia la 0-0.

Meciul a fost reluat și, cu puțin timp înainte de pauză, kosovarul Vedat Muriqi a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben, după un fault asupra mijlocașului Vladimir Screciu.

Declarația de independență a Kosovo față de Serbia din 2008 este recunoscută oficial de aproximativ 100 de țări și de majoritatea membrilor Uniunii Europene, dar nu și de România.

Războaiele iugoslave au fost o serie de conflicte etnice, războaie de independență și insurecții separate, dar legate între ele, care au avut loc în RSF Iugoslavia între 1991 și 2001.

Meciul dintre România și Kosovo, din preliminariile Euro 2024, a fost amânat 30 de minute din cauza unui banner ofensator afișat de fanii echipei locale la București, pe care scria: "Kosovo este Serbia". Meciul din Grupa I a fost întrerupt în minutul 19, după ce un banner a fost desfășurat de fanii echipei locale din București, pe care scria: "Kosovo este Serbia".
Meciul din Grupa I a fost întrerupt în minutul 19, după ce un banner a fost desfășurat de fanii echipei locale din București, pe care scria: “Kosovo este Serbia”.

Suporterii au aruncat cu petarde și au desfășurat o pancartă ”Basarabia e România, Kosovo e Serbia”, pe care nu au abandonat-o în ciuda faptului că Ianis Hagi și Nicolae Stanciu au mers să discute cu fanii.

“Meciul a fost reluat după ce jocul a fost suspendat din cauza comportamentului discriminatoriu al unor suporteri”, a precizat UEFA pe site-ul său, după o întrerupere de 50 de minute.

După discuțiile de pe teren, arbitrul francez Willy Delajod a condus echipele la vestiare, ceea ce a dus la o întârziere prelungită.

Între timp, căpitanul României, Nicolae Stanciu, a fost văzut încercând să-i calmeze pe suporterii gazdă.

Meciul dintre România și Kosovo, din preliminariile Euro 2024, a fost amânat 30 de minute din cauza unui banner ofensator afișat de fanii echipei locale la București, pe care scria: “Kosovo este Serbia”.

În anii 1990, s-a format Armata de Eliberare a Kosovo (UCK). Aceasta a început să efectueze atacuri asupra civililor sârbi, iar la începutul anilor 1990, au avut loc atacuri asupra forțelor de poliție sârbe și a funcționarilor serviciilor secrete, ca represalii pentru abuzurile și uciderea civililor albanezi.

Kosovo și-a declarat independența față de Serbia în 2008 și a obținut recunoașterea din partea a peste 100 de țări, dar nu și din partea României.

Cele două echipe se află în prezent în competiție pentru un loc la turneul din vara anului viitor, România fiind, în prezent, în urma liderului grupei, Elveția.

Fotbaliștii români au marcat în repriza secundă prin golurile lui Nicolae Stanciu în minutul 83 și Valentin Mihăilă în prelungiri.

Cu această victorie, România a urcat pe locul al doilea în Grupa I, cu 12 puncte, la două puncte de liderul Elveția. Kosovo a coborât pe locul cinci.

Vladimir Putin și Rusia urmăresc o relație oportunistă cu Serbia, Bosnia și Herțegovina (BiH) și Muntenegru, bazată pe Biserica Ortodoxă.

Basarabia a fost numele dat teritoriului anexat Moldovei de către Rusia în 1812. Influența rusă este cea mai răspândită în Serbia, urmată de Bosnia și Herțegovina.

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, România a recucerit Basarabia în 1941, în timpul războiului lui Hitler împotriva Uniunii Sovietice, dar a pierdut regiune din estul Europei care a trecut succesiv, din secolul al XV-lea până în secolul al XX-lea, la Moldova, Imperiul Otoman, Rusia, România, Uniunea Sovietică.

Cele mai mari grupuri de ultras din fotbal sunt: Peluza Șepcile Roșii, Peluza Nord Steaua, Peluza Sud Steaua, Peluza Cătălin Hîldan și Peluza Nord Rapid. De asemenea, există și Peluza Marină Farul, Peluza Sud Craiova, Peluza Șepcile Roării și Peluza Nord Galați.